Başkan Ercengiz asılsız eleştirilere cevap verdi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, son günlerde gündemi meşgul eden sokak hayvanlarının toplanması ve öldürüldüğü yönündeki asıl eleştirilere cevap verdi.

Koronovirüs tedavisinin ardından 40 gün sonra görevine başlayan Başkan Ercengiz, ilk iş olarak Burdur Belediyesi Sokak hayvanları Rehabiltasyon Merkezini ziyaret etti. Başkan Ercengiz ziyarete müdürlüğün yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Başkan Ercengiz, “Yaklaşık 40 gün sonra göreve başladıktan sonra maalesef Burdur Belediyesinin Sokak köpeklerini katlettiği yönünden bir dedikodu ile karşılaştık. Bunun doğruluğunu ya da bunun doğru olup olmadığını araştırmak üzere hayvan barınağımızı ziyaret ederek burada ki yetkili arkadaşlarımızdan gerekli bilgileri aldım. Perşembe gün toparlanan hayvanlar burada karantinada kısırlaştırılması gerekenler kısırlaştırılıp gerekli aşıları yapıldıktan sonra yeniden doğal ortamlarına bırakılacaklardır. Hatta bu arada bu hayvanları sahiplenmek isteyen esnaf arkadaşlarımız bizlere ulaştılar. Onlara da hayvanlarımızın tedavileri bittikten sonra sahiplendirmelerini yapacağız. Dağıtılan fotoğraf üzerinden Burdur Belediyesi tarafından öldürüldüğü iddia edilen köpek hakkında bilgi aldım. O köpek 19 Ekim 2020 tarihinde Burdur Belediyesi tarafından yakalanarak MAKÜ Veterinerlik Fakültemize ulaştırılıp kısırlaştırılması sağlanmış ve rehabilitasyonu tedavisi bittikten sonra yeniden doğal ortamına bırakılmıştır. Görgü tanıklarının ifadesidir. Bizlere ulaştılar o hayvan son zamanda özellikle pandemi nedeniyle birçok iş yerinin kapanması yurttaşımızda ekonomik anlamda zor duruma düşmesi nedeniyle hayvanların yeterince beslenememesi sonucu sürüler halinde gezdiklerini görüyoruz. Bu sürülerin zaman zaman kavga ettiklerini ve görgü tanıklarının ifadesine göre de o gün Fevzi Çakmak Mahallesi sahil evlerin de o köpeğin boğuştuğunu ve yaralandığı yönünde bilgileri olduğunu ifade ettiler. Arkadaşlarımızla görüşerek bize herhangi bir şekilde yaralı bir hayvan ulaşmadığı, ulaşmadığı için de bizim dahilimizde olmayan o köpek ölümünde gerçekleştiği ancak Fevzi Çakmak Mahallesi Sahil Evlerinden başka bir alana taşındığı yönünde herhangi bir bilgimiz yoktur.

Şunu sormak istiyorum bu kadar barınakta çalışan personel istihdam edilmişken, 2021 yılı için daha fazla personel istihdam etme ve araç ekipmanı da arttırma yönünde bir karar aldık. Her yıl binlerce kilogram yemi hem sokak hayvanlarına hem de barınakta beslediğimiz hayvanlara dağıtırken yüzlerce bin liralık yatırım maliyetlerini üstlenirken, aşılarını tedavilerini hep birlikte arkadaşlarımız ile birlikte yaparken neden bir köpeği öldürsünler bunun bir kere vicdanı, bir vebali var. Rica ediyorum olayın doğrusunu öğrenmeden maksatlı bir şekilde karalama kampanyası içerisine girilmesin. Çünkü 2019 31 Martında seçimlerin tam bitiminde böyle bir suçlama ile hayvan barınağındaki arkadaşlarımız maalesef karşı karşıya kalmıştı. Gerekli soruşturmayı yaptık haklarında dava açılarak soruşturma başlatıldı. Bazı arkadaşlarımız görevden uzaklaştırılarak bazılarını görevden aldık. Mahkemenin sonucunda arkadaşlarımızın beraat ettiğini gördük. Kimsenin hakkı kimsede kalmasın biz hayvanları seviyoruz. Gerçek hayvan severleri de çok seviyoruz eğer bu hayvanlara yardım etmek istiyorsak sokaktaki hayvanlara yardım etmek istiyorsak gelin el verelim kol kola verelim. Kavga ederek karalama yaparak iftira atarak bu sorunların üstesinde gelemeyiz. Kapımız herkese açık yeter ki doğru dille doğru iletişimle sorunlarımızı çözelim” dedi.

Close Search Window